Liczba gatunków ptaków awifauny europejskiej jest ogromna. Rożnorodność kształtów, kolorów, dzwięków a także cały repertuar zachowań zaciekawił człowieka do tego stopnia, że zechciał mieć je bliżej siebie. Od dawna na całym świece organizowane sa wystawy i pokazy ptaków, zarówno ich wyglądu jak i śpiewu. Wychodząc naprzeciw hodowcom awifauny europejskiej w Polsce, wiosną 2013 roku zostało utworzone Polskie Stowarzyszenie Awifauny Europejskiej - AVES.
Główne cele i postulaty zostały zawarte w naszej nazwie - AVES:
Aktywnie hodując krajowe ptaki podlegające ochronie gatunkowej w formie hodowlanej przyczyniamy się do czynnej ich ochrony. Rozmnażając je zwiększamy podaż osobników na rynku i zmniejszamy przez to popyt na osobniki dziko żyjące pozyskiwane z nielegalnego odłowu.
Vade mecum! (postępując jak wskazano) Rozpowszechniając wiedzę o gatunkach dziko żyjących w Europie, ich zwyczajach, ubarwieniu, śpiewie, poprzez organizację wystaw, publikacje i kampanie informacyjne. Współpracować z innymi organizacjami hodowli i ochrony ptaków.
Eskalując działania na rzecz ustawodawstwa zapewniającego prawidłową interpretacje istoty hodowli ptaków oraz działanie na rzecz ochrony formy hodowlanej celem zapewnienia jej godziwych warunków hodowli. Wspierać i opiniować działania mające na celu ochronę gatunków ptaków dziko żyjących.
Szukając odpowiedzi na wiele pytań – prowadzić badania i obserwować zachowania przedstawicieli awifauny europejskiej w warunkach hodowlanych celem zrozumienia ich zachowań oraz przyczyn zmniejszania się populacji w warunkach naturalnych.
W trakcie, tych prawie 10 lat udało nam się zorganizować 2 wystawy i 3 pokazy awifauny europejskiej. Pierwsza wystawa w Mikołowie, w styczniu 2018 roku a druga już w Czeladzi w grudniu 2019 roku, podczas 82 Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Pokazy odbywały się w Krakowie w 2019, 2020 i 2022 roku wraz z Krakowskim Związkiem Hodowców Gołebi Rasowych.
Staramy się aby w kolejnych latach, wystawy i pokazy odbywały sie cyklicznie o ile planów tych nie pokrzyżuje kolejne wydarzenie losowe (np. pandemia), na którą nie mamy wpływu. Miejmy nadzieję, że hodowców awifauny i chetnych do tego aby podzielić się swoim dorobkiem hodowlanym będzie coraz więcej, jak ma to miejsce u naszych zachodnich sąsiadów.
Zapraszamy do wstąpienia do naszego stowarzyszenia.